Kako izbjeći tvrdu stolicu?
Jeste li se ikada probudili i ustanovili da vam je stolica postala tvrda kao kamen? To može biti nevjerojatno neugodno, pogotovo ako već imate problema s crijevima, ali postoje stvari koje možete učiniti kako biste spriječili probleme koje sa sobom donosi tvrda stolica. Evo nekoliko savjeta o tome kako izbjeći stvaranje tvrde stolice i kako je omekšati nakon što vam je već počela otežavati život.
Jedite više vlakana
Konzumiranje više vlakana može spriječiti tvrdu stolicu. Vlakna su važna jer pomažu vašem tijelu da se riješi otpada, zbog čega se osjećate lakše i manje napuhnuto. Trebali biste ciljati na 25-30 grama dnevno, ali ako nemate vremena jesti toliko, pokušajte dodati malo praha psyllium ljuske ili mljevene sjemenke lana. Psyllium ljuska u prahu izvrsna je za dodavanje u shakeove i smoothije. Također ima puno topivih vlakana koja su dobra za upijanje vode i omekšavanje stolice. Sjemenke lana također su korisne jer sadrže alfa-linolensku kiselinu koja može pomoći u smanjenju razine kolesterola. Ako vam se ne sviđa okus ova dva proizvoda, pomiješajte ih s hladnom vodom dok ne postanu gusti; zatim smjesu dodajte bilo čemu, od jogurta do zobenih pahuljica kako biste bili sigurni da unosite dovoljno vlakana!
Pijte puno tekućine
Najčešće preporučeni način izbjegavanja tvrde stolice je redovito vježbanje. Važno je da pijete puno tekućine i unosite dovoljno vlakana, osobito ujutro. Također biste se trebali pobrinuti da vaša prehrana uključuje nemasne proteine i složene ugljikohidrate, kao i malo voća i povrća. Ako te mjere ne pomognu, možda bi bilo preporučljivo posjetiti liječnika. Ako osoba ima neko drugo ozbiljno zdravstveno stanje kao što je Crohnova bolest ili celijakija, morat će prilagoditi svoje prehrambene navike u skladu s tim. Osim toga, ako je osoba starija od 65 godina ili mlađa od 18 godina, ona će imati druga razmatranja.
Vježbajte redovito
Važno je održavati vaše debelo crijevo sretnim i zdravim. Vježbanje je sjajan način za to jer može pomoći u izbacivanju toksina koji se nakupljaju u probavnom sustavu, sprječavajući zatvor i tvrdu stolicu. Pronađite neki oblik tjelovježbe koji volite raditi i pobrinite se da unosite dovoljno tekućine tijekom dana. Također možete pokušati dodati više vlakana u svoju prehranu. Ipak, svakako razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego isprobate bilo koju od ovih promjena! I uvijek pijte puno vode.
Ne ignorirajte želju za kakanjem
Zatvor je uzrok broj jedan tvrde stolice. Kako biste izbjegli tvrdu stolicu i zatvor, važno je ne odgađati odlazak na WC kada osjetite potrebu. Također je važno unositi dovoljno vlakana u svoju prehranu, jer vlakna pomažu omekšati i povećati stolicu. Nemojte piti previše kave ili alkohola ili predugo ne jesti – svi oni mogu pridonijeti dehidraciji i pogoršati zatvor. Također biste mogli pokušati piti više tekućine poput vode i prirodnih voćnih sokova koji također imaju malo pulpe.
Dodajte više voća i povrća u svoju prehranu
Voće i povrće bogato je vlaknima pa pomaže vašoj stolici da zadrži prirodniju konzistenciju. Kod zatvora možda biste trebali započeti dodavanjem više vlakana u svoju prehranu. To možete učiniti jedući više voća, povrća, cjelovitih žitarica i orašastih plodova. Ova hrana je često bogata topivim vlaknima koja su nježna za probavni sustav za razliku od netopivih vlakana koja uzrokuju plinove i nadutost. Netopiva vlakna kao što su pšenične mekinje i sušeni grah sadrže manje hranjivih tvari, ali su dobra jer vam daju dovoljno grube hrane koja će vam dati osjećaj sitosti, ublažavajući dio nelagode povezane sa zatvorom. Pokazalo se da mekinje žitarica ublažavaju simptome kroničnog zatvora kod odraslih s IBS-om ako se jedu svakodnevno tijekom četiri tjedna. Nedavna studija pokazala je da su oni koji su jeli mekinje za doručak imali povećanje učestalosti s jedne stolice tjedno na jednu svaki dan nakon tri tjedna. Druga je studija pokazala da pojedinci koji pate od IBS-a mogu imati koristi od uključivanja psiliuma u svoj režim prehrane budući da je značajno bolje smanjio i simptome i ozbiljnost nego placebo kada se uzimao kao oralni dodatak dva puta dnevno tijekom šest tjedana.
Pokušajte s omekšivačima stolice
Nekoliko uobičajenih uzroka tvrde stolice uključuju dehidraciju, nedostatak vlakana ili previše šećera u prehrani. Ako imate prekomjeran rast loših bakterija ili parazita u želucu i crijevima, to također može dovesti do tvrde stolice. Nekoliko stvari koje možete učiniti, a koje mogu pomoći kod tvrde stolice, uključuju pijenje puno tekućine i jedenje više hrane bogate vlaknima kao što su voće, povrće i cjelovite žitarice. Ako vam ove promjene ne odgovaraju, liječnik vam može preporučiti laksativ ili druge lijekove za ublažavanje zatvora. Kao i uvijek, pobrinite se da pijete puno tekućine, kao i da jedete puno hrane bogate vlaknima poput voća i povrća.